Zekeriya Birkan, Orhangazi'deki Horon Zincirine Katıldı

Daha önce bin 144 kişi ile Almanya’da kırılan ‘Dünyanın en büyük horonu’ rekoru Orhangazi’de 16.Kadırga Şenliği’nde Türkiye’ye taşındı. Guinnes Rekorlar Kitabı Türkiye Temsilcisi Prof.Dr.Orhan Kural ve ekibi gözetiminde gerçekleştirilen rekor denemesinde horonun yapılacağı alana 2 bin 61 vatandaş girdi. Daha önce Almanya’da 1144 kişi ile kırılan rekor, Guinnes’in sayıyı onaylaması halinde Orhangazi’de kırılmış olacak. Horon halkasında Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, Ak Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, Ak Parti Bursa Milletvekili Zekeriya Birkan ve Orhangazi Kaymakamı Dr.Yalçın Yılmaz’da katıldı.

 Orhangazi Trabzonlular Kültür ve Dayanışma Derneği’nin, Orhangazi Belediyesi, Yıldırım Belediyesi ve Bursa Trabzon Dernekleri Federasyonu işbirliğinde ‘El ele tutuşalım rekorda buluşalım’ sloganıyla düzenlenen 16. Kadırga Şenliklerinde dünyanın en büyük horonu rekoru kırıldı. İznik Gölü Orhangazi sahilinde hazırlanan alanda yapılan şenlik 30 Haziran’da başladı. Günlerdir karadeniz bölgesinin yöresel sanatçılarının sahne aldığı ve horon halkalarının oluşturulduğu şenlikte, günlerdir beklenen rekor denemesi bugün yapıldı. Günler öncesinden başlayan hazırlıklar sonrasında kırmızı beyaz kıyafetler giyen binlerce vatandaş rekor denemesi için biraraya geldi.

REKOR KIRILDI

Hazırlıkların tamamlanmasından sonra dünyanın en büyük horon rekoru denemesi start aldı. Guinness Türkiye danışmanı Orhan Kural ve yardımcısı Aydın Tükgücü’nün gözetiminde oluşturulan horon halkasında resmi rakam açıklanmasa da rekorun kırıldığı bildirildi.

REKOR KIRILDIKTAN SONRAKİ KONUŞMALAR YAPILDI

Orhangazi Trabzonlular Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Cemal Karagüzel: "Herşeyden önce burada olmak, el ele olmak, bu güzel insanlarla doğru insanlarla çalışmak bir onur. Bu onuru bize yaşattığınız için herkese teşekkür ediyorum. Bursa Trabzon Dernekleri Federasyonu Başkanı Nuri Uğurlu, Orhangazi’ye güvenmekle ne kadar haklı olduğumuzu gördük. Hep beraber el ele rekoru Orhangazi’ye Bursa’ya getirdik. Değerli Yıldırım Belediye Başkanımız, Orhangazi belediye Başkanımız projenin bütün paydaşları herkes gece gündüz çalıştı. Bize heryer Trabzon. Rekor Orhangazi’de, teşekkür ederiz."

AK Parti Orhangazi İlçe Başkanı Mustafa Kaya: "Orhangazimize her güzelliğin yakıştığı gibi bu güzellik, bu rekor da yakıştı. Tebrik ediyorum. Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, günün en sıcak saatinde rekor denemesine katkı sağlayan vatandaşlara teşekkür ederek, ‘Bu rekor denemesinden bir diğer anlamı da şu; Binlerce insanın el ele tutuşması, omuz omuza vermesi ve gönüllerini birleştirmesi. Belki de rekorun en güzel yanı bu. Orhangazi’ye, Bursa’ya, Türkiye’ye yakışan da buydu. Almanya’dan inşallah rekoru buraya getirdiğimiz için emeği olan herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. "

Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali: "Ele ele kol kola, omuz omuza, tepeden tırnağa titreyerek kırdığımız bu rekor için herkese teşekkür ediyorum. Sadece rekoru kırmadık, bu rekorla beraber dünyaya dosta düşmana da mesajlar verdik. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın dediği gibi biz biriz, beraberiz, kardeşiz, birlikte Türkiye’yiz."

AK Parti Bursa Milletvekili Av.İsmail Aydın: "Bu rekordan daha önemlisi bizim ele ele tutuşarak, birliğimizi, beraberliğimizi bütün Türkiye’ye gösterdik. Herşeyden önemlisi budur. Ayrıca kültürünüzü yaşattığınız ve Orhangazi’nin kültürüne katkı koyduğunuz için sizi tekrar tebrik ediyorum. Kültürler yaşadıkça, nesillere aktardıkça var oldukça her birimiz var olmuş olacağız. Orhangazi Kaymakamı Dr.Yalçın Yılmaz, Horon birlik demek. Gerçekten birlik ve beraberliğin olduğu her yerde biz varız. Ülkemizi bir araya getirerek horon ruhunu yansıtan herkese teşekkür ediyorum."

Milletvekili Zekeriya Birkan, "Bugün burada Karadenizin dinazmizmini, enerjisini, heyecanını Bursa’da Orhangazi meydanında hem Bursa’ya hem Türkiye’ye hem dünyaya gösterdiniz. Ben Trabzonluyum, bölgenin çocuğuyum. Eskiler anlatırlar. Sırtında yük taşıyan hemşerilerimiz mola yerinde kemençesiyle horon oynardı. Bu kadar güçlü bir kültüre sahibiz. Burada sadece bir rekor denemesi yapılmadı. Türkiye denildiği zaman hep kötü haberlerle bizi anlatmaya çalışan, etrafımızı ateş çemberine çeviren bütün dünyaya da kardeşliğimizi, birliğimizi, dostluğumuzu göstermiş oldunuz, hepinize teşekkür ediyorum. Trabzon Milletvekili Av.Salih Cora, programa gelmeden önce telefonda görüştüğü İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun selamını ileterek başladığı konuşmasında; ‘Bugün benim doğum günüm. En güzel hediyeyi Bursa Orhangazi’deki hemşeriylerim vermiş oldu. Almanya’daki horon rekorunu bugün Bursa’ya ülkemize Türkiye’ye getirmiş oldular. Katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum." 

Diğer Haberler