Karacabey Domates Festivali Zekeriya Birkan'ın Katılımıyla Gerçekleşti

Domates Festivali, Karacabey Belediyesi'nde bu yıl ilk kez düzenlendi. Geleneksel hâle gelmesi planlanan festival AK Parti Bursa Milletvekili Zekeriya Birkan'ın da katılımıyla gerçekleşti.

15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda düzenlenen "Domates Festivali"nde renkli anlar yaşandı. Birçok kurum ve firma bu etkinlik kapsamında festival alanında stand açtı ve ürünlerini tanıttı. Festivale Ak Parti Bursa Milletvekil Zekeriya Birkan ile birlikte Kaymakam Dr.Yusuf Gökhan Yolcu, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Şükrü Köse, Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan ve birçok önemli isim katıldı. Siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle birlikte, vatandaşlardan da yoğun bir katılım vardı.

Kazan başına geçerek kürekle salça çeviren protokoldakilere, Dağkadı Üretici Kadınlar Derneği tarafından salçalı ekmek de ikram edildi.
Festivalde konuşan Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, ilçenin tanıtımı ve gelişimi adına faaliyetlerine aralıksız devam ettiklerini belirterek, ‘Tarım-Teknoloji-Turizm’ adı altında ‘3T’ vurgusu yaptı. Özkan, ”Salçalık domates önemli bir ürünümüz. Türkiye’deki üretilen salçalık domatesin yüzde 40’ı Karacabey’in verimli topraklarında üretiliyor. Hem iç pazara hem de dış pazara hitap ediyor. Tabi meşakkatlı bir iş, zor bir iş, masraflı bir iş. Üreticinin de inşallah gerekli çalışmalar yapılarak önümüzdeki yıllarda hak ettiğini layıkıyla almasını diliyoruz. Ürünlerimizi tanıtmak istiyoruz. Yurdun muhtelif yerlerinde çokta cirosu olmayan her ürüne bir festival gerçekleştiriliyor. Biz de salçalık domatesin tanıtımını yapmak istedik. Katkı sağlayan firmalara, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi. 
Festivalde en iyi domates salçası yapan Zeynep Sevim ile Asiye Kundakçı’nın yanı sıra günde 3 ton domates ile en çok domates toplayan Seyide Yaman, çeyrek altınla ödüllendirildi.

Diğer Haberler